Sokszor halljuk, hogy a zene gyógyít és számos jótékony hatása van mentális betegségek esetén. Valóban nagyon jól tud segíteni a stressz csökkentésében és a relaxációban, kikapcsolódásban. Azonban emellett szinte végtelen számú lehetőséget tartogatnak az egyes művészeti ágazatok, amelyek segíteni tudnak nekünk fejlődésben, gyógyításban. Én magam is számtalanszor tapasztalom, zenélés során, mennyivel könnyebben meg tudom élni érzéseimet, és őket a játék során ki tudom fejezni és fel is tudom dolgozni sokkal könnyebben. A modern pszichiátria és pszichológia is szívesen alkalmaz különböző művészet terápiás foglalkozásokat a betegek számára, akik gyakran kifejezetten élvezik ezt a kis szünetet, kikapcsolódást. A művészetterápia olyan terápiás módszer, amely a kreatív folyamatokat, például a festést, a rajzolást, a szobrászkodást, a zenélést vagy a színjátszást használja fel a lelki problémák és mentális egészségi zavarok kezelésében. E módszer célja, hogy az emberek kifejezhessék érzéseiket és belső élményeiket, különösen akkor, ha ezek megfogalmazása nehézséget okoz. A terápia különböző kreatív formákra épít, amelyeken keresztül az egyén képes lehet közelebb kerülni saját érzelmeihez és gondolataihoz.
A pszichiátriai betegeknek szánt művészetterápián túl, a sérült gyermekeket célzó gyógypedagógiai fejlesztés során is nagyon sokat tudnak segíteni a különböző művészeti foglalkozások. A gyerekeknél alapvetően sokkal jobban működnek a játékos feladatok, foglalkozások, mint a száraz torna vagy tanulás, mivel ezek ténylegesen lekötik a figyelmüket és sokkal motiváltabban tudják végezni őket. A gyógypedagógiai fejlesztésre szoruló gyermekeknél, mivel kognitív szempontból gyakran visszamaradottak, különleges jelentőséggel bír, hogy a szakemberek sikeresen elérjék őket, így ők is motiváltan vegyenek részt a fejlesztő gyakorlatokban.
Rendkívül fontos korán felismerni, hogy gyermekünknek szüksége van e speciális fejlesztésre, és minél hamarabb elkezdeni a terápiáját. Sajnos az állami szféra nagyon telített a gyógypedagógia területén is. Az alacsony fizetések miatt kevesen vállalnak munkát benne, így ha sikerül is bejutni, csak kevés foglalkozást tudnak biztosítani egy gyereknek. Nagyon jó fejlesztőházra találtam viszont a magán Mosolykulcs Gyermek Fejlesztő Központban. A gyógypedagógiai felmérés után több területen tudnak segítséget nyújtani, mint a kognitív-, a kommunikációs- és a mozgásfejlesztés. Abszolút magas szinten van a csapat a szakmában és remek játékos feladatokkal tartják fenn a gyerekek figyelmét. A gyógypedagógiai fejlesztés végzésén túl rendkívül színes a palettájuk, számos egyéb órát is vállalnak a logopédiától kezdve az iskolai felkészítésen keresztül a baba mama tornáig. Mindemellett rendkívül egyszerűen megközelíthető a központ közösségi közlekedéssel is, így a rohanós hétköznapokban, munka és ovi után is könnyen el lehet oda ugrani. A Mosolykulcs közelében, a Dózsa György úton megáll a 3-as metró és sok troli is.
Összességében a művészetekkel gazdagított gyógypedagógiai fejlesztés egyre inkább előtérbe kerül, mivel nemcsak a tanulást támogatja, hanem a gyerekek lelki jólétét is erősíti. Az ilyen központok munkája óriási értéket képvisel, hiszen a gyermekek fejlődése és sikerélményei hosszú távon hatással lesznek az életükre. Így a művészetterápia és a játékos fejlesztés nemcsak eszközök a kezükben, hanem olyan kulcsok, amelyek a gyerekek teljesebb, boldogabb életéhez vezethetnek. Ebben a tekintetben, a gyógypedagógiai fejlesztés területén a Mosolykulcs Gyermek Fejlesztő Központ kiemelkedően jó.